Results

Vancouver West Convention Centre

Perfektní kombinace funkčnosti, estetiky a udržitelnosti

Na pobřeží kanadského Vancouveru najdete jednu z nejneobvyklejších veřejných budov v Severní Americe. Jedná se o první světové kongresové centrum s certifikátem LEED Platinum, které dokonale kombinuje aspekty ekologie, místní kultury i městského prostředí a vyzdvihuje jejich vzájemný vztah jedinečnou architektonickou formou i materiálností.


Context

Po svém otevření v dubnu 2009 se kongresové centrum Vancouver Convention Centre West stalo symbolem perfektního spojení funkčnosti, estetiky a udržitelnosti. Vždyť hlavním cílem projektu bylo vytvořit budovu, která nebude pouze funkční a poutavá, ale také ekologicky udržitelná. Splnění tohoto cíle potvrdilo získání certifikátu LEED Platinum od kanadského úřadu pro ekologické stavby  Canada Green Building Council. Mezi prvky podporující ekologickou udržitelnost stavby patří i zelená střecha o ploše šesti akrů, na které najdete flóru typickou pro západní pobřeží, ale také jedinečný systém energeticky šetrného využití mořské vody pro vytápění a chlazení budovy.


Použitý produkt

Kongresové centrum Vancouver Convention Center West bylo dokončeno pro účely pořádání zimních olympijských her a paralympijských her v roce 2010. Tehdy se z centra denně hlásilo až 7000 novinářů a reportérů. Klíčovými aspekty návrhu této budovy je transparentní fasáda nabízející omračující výhled na pohoří North Shore Mountains, městský Stanley Park a mělký pobřežní fjord Burrard Inlet. Místo ocelových vertikálních konstrukcí pro zpevnění fasády byly použity stabilizační prvky z 19 mm silného bezpečnostního skla SECURIT-H, které vytvořily nosnou plochu pro systém regulace slunečního záření. Extra čiré sklo DIAMANT nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost dokonalého vizuálního kontaktu s okolním prostředím. Izolační prvky pak využívají skla DIAMANT s nízkým obsahem železa. To vedle optimální bezpečnosti propouští do objektu přirozené a barevně neutrální denní světlo.

Z ptačí perspektivy si můžete všimnout neobvyklé zelené střechy o ploše 6 hektarů. Vysázeny zde byly především místní trávy a křoviny, které mají poskytnout přirozené útočiště ptákům a hmyzu. Střecha navíc snižuje zátěž budovy v podobě tepla či chladu. Mořská voda, která se čerpá na střechu, je v létě využívána k ochlazování budovy a v zimě naopak k jejímu vytápění.


Výsledek

Kongresové centrum Vancouver Convention Centre West je svojí architekturou předurčeno k bezproblémovému splynutí s přírodou, místní kulturou i okolní zástavbou. Budova slouží jako otevřený veřejný prostor, který chodcům zpřístupňuje pobřeží. Celý komplex je propojen se stávajícím systémem přístavních komunikací a navazuje na místní veřejnou promenádu i cyklostezku. Nabízí také přístup do městského parku.