Results

Eiffel Tower

Moderní a ekologické technické veledílo

Skleněná podlaha je novým lákadlem na pařížské Eiffelově věži. Glassolutions se podílela na obnově prvního podlaží věže, kde je podlaha vyrobena z protiskluzového skla LITE-FLOOR XTRA GRIP. Ve výšce 57 m nad zemí se návštěvníkům nabízí hned dvojí zážitek: úchvatný pohled na město i věž samotnou.


Context

Eiffelovu věž navštívilo v její historii už více než 250 miliónů lidí. Tento světově proslulý symbol Francie se veřejnosti poprvé otevřel před 125 lety. Autorem projektu obnovy prvního podlaží věže o rozloze 5400 m2 je francouzský architekt Alain Moatti. Cílem bylo přinést zcela novou perspektivu města přetvořením současné ničím nezajímavé podlahy do jedné z největších atrakcí soudobé Paříže. A cíl byl beze zbytku splněn - skleněné zábradlí kolem středového otvoru věže a doplněná skleněná podlaha otevírají dosud nevídaný pohled na město i věž samotnou.


Použitý produkt

Pro účely výstavby 130 m² pochozího skleněného povrchu vyvinula Glassolutions ve svém výrobním závodě EckeltGlas v Rakousku speciální protiskluzové sklo LITE-FLOOR XTRA GRIP. Snahou bylo dosáhnout maximální transparentnosti, aniž by však byl jakkoliv omezen protiskluzový aspekt podlahy.

Závod GLASSOLUTIONS ECKELT v Rakousku, specializující se na proměny skla na komponenty využívané v rámci velkých architektonických projektů po celém světě, vyrobil 64 geometricky různých skleněných panelů. 32 mm silné skleněné desky LITE-FLOOR tvoří 3 vrstvy laminovaného bezpečnostního skla s mezivrstvami pro ještě větší pevnost. Každý ze skleněných prvků unese zátěž až 500 kg/m² a nabízí tak požadovanou bezpečnost i v případě velkých mas návštěvníků. Speciálně vyvinutý potisk XTRA GRIP je dodatečnou ochranou a protiskluzovým prvkem. Vysoká kvalita potisku skleněných desek LITE-FLOOR XTRA GRIP kombinuje výjimečné mechanické i estetické charakteristiky tohoto zcela nového a jedinečného produktu.


Výsledek

Renovace prvního podlaží trvala asi dva roky a její součástí byla také kompletní obnova maloobchodů, restaurace i muzea oslavujícího památku původního návrháře Gustave Eiffela. Díky solárním panelům a větrným turbínám je první podlaží věže skvělou ukázkou ekologického designu. Před renovací směřovala většina turistů výhradně do nejvyšších pater věže, avšak unikátní zážitek, který přináší skleněná podlaha, nyní láká mnohem více návštěvníků právě do prvního podlaží.

„Rozhodl jsem se zachovat geometrii původního díla, ale nabídnout zcela novou perspektivu jeho vnímání ze strany návštěvníků.“

Alain Moatti

Architekt a spoluzakladatel architektonické firmy Moatti-Rivière

Alain Moatti, architect and cofounder of Moatti-Rivière