Results

Benjamin Franklin Museum

Benjamin Franklin Museum Brings architect’s Vision to Life

Glassolutions dodala sklo pro působivou stěnu u vstupu do muzea Bena Franklina a také mimořádně široké arkýřové okno, které nabízí úchvatný pohled ven z muzea. Byl tak splněn hlavní cíl projektu - zatraktivnit vstup do budovy muzea.

 

 


Context

Komplex budov Franklin Court navrhli v roce 1976 světově proslulí architekti Robert Venturi, Denis Scott Brown a John Rauch u příležitosti konání dvoustého výročí. V roce 2011 se instituce National Park Service ve státě Philadelphia rozhodla poprvé od dvoustého výročí přistoupit k renovaci muzea Bena Franklina. Najala pro tento účel architekty ze společnosti Quinn Evans Architects. Cílem projektu bylo zatraktivnit vstup do muzea a přizpůsobit ho více potřebám návštěvníků i zaměstnanců. Řešení: látková markýza byla nahrazena skleněnou stěnou, která pomohla vytvořit foyer a usnadnila přístup do suterénu budovy.


POUŽITÝ PRODUKT

Muzeum Benjamina Franklina se pro veřejnost znovu otevřelo v září 2013 po dvou letech renovací, které se dotkly nejen exponátů muzea, ale i architektonického pojetí celé budovy. Systém zasklení byl pro tento projekt vytvořen zkombinováním extra čirého skla DIAMANT s bezpečnostním sklem SERALIT LITEX s potiskem a nízkoenergetickým izolačním sklem CLIMAPLUS ULTRA N II pro úsporu energií a maximální prostup denního světla. Skleněná stěna byla navržena tak, aby vytvořila vstupní lobby a zlepšila přístup do suterénu muzea.  Její prvky přesně odpovídají způsobu kladení cihel v původní Venturiho cihlové zdi. Proces vytvoření této skleněné stěny začal vyfotografováním staré zdi pro napodobení způsobu provázání jednotlivých cihel. Dalším krokem bylo vytvoření fyzické makety pro fázi návrhu i výstavby - snahou bylo co nejlépe imitovat texturu cihel. Díky sklu na vnější i vnitřní straně a orámování dělící stěny vzniká zajímavý stínový efekt, který ještě zvýrazňuje hru světel.

 


VÝSLEDEK

Po dvou letech mohou návštěvníci díky renovačnímu projektu za 24 miliónů USD znovu obdivovat místo, kde dříve stál dům Benjamina Franklina. Tento unikátní pohled na pověstnou siluetu domu se návštěvníkům naskýtá díky širokému oknu navrženému a vyrobenému Glassolutions ze dvou kusů laminovaného skla s nízkým obsahem železa o rozměrech 2,4 x 4,8 m, každý o hmotnosti asi 545 kg. Skla jsou uprostřed propojena vertikálním těsnícím prvkem.

 

„Hledali jsme nějakého opravdu mimořádného výrobce skla, který by dokázal přivést naši vizi k životu a Saint-Gobain nám umožnil experimentovat se vzory, barvami i technikami aplikace, dokud jsme nedocílili požadovaného vizuálního efektu a správné rovnováhy mezi transparentností a odrazem světla.“

řekl Carl Elefante, ředitel Quinn Evans

Carl Elefante, FAIA, Principal at Quinn Evans